Modernizacja czy wymiana dźwigów osobowych – co wybrać?
Kompleksowy remont starych wind ze względu na zły stan techniczny często mija się z celem i bywa droższy od wymiany dźwigu na nowy. Jedynie modernizacja nowszych wind jest rozsądnym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że w dłuższej perspektywie wymiana windy na nową zawsze będzie bardziej opłacalnym wyjściem. Nowoczesne urządzenia są od początku eksploatacji regularnie serwisowane i konserwowane, dzięki czemu działają w sposób bezawaryjny przez wiele lat.
Na czym polega modernizacja dźwigów osobowych?
Modernizacja wind osobowych ma na celu przywrócenie ich pierwotnej funkcjonalności oraz poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Stare windy dostosowane były do przewożenia mniejszej liczby użytkowników i były mniej intensywnie eksploatowane niż obecnie. Nowym dźwigom osobowym stawia się surowsze wymogi, a w ramach modernizacji możliwe jest dostosowanie wysłużonych urządzeń do współczesnych standardów.
Podczas prac modernizacyjnych w windach osobowych wymieniane są wciągarki wraz z olinowaniem oraz drzwi kabiny i montowane jest nowoczesne oświetlenie, a także systemy monitoringu. Zakładane są nowoczesne aparatury sterowe i tablice wstępne oraz instalacje szybowe dźwigu. Instalowany jest również moduł służący do komunikacji ze służbami. W ramach modernizacji można wymieniać lub zamontować kasety przyzywowe na każdym piętrze wraz z piętrowskazowaczami oraz modułami powiadomień głosowych.
Wymiana windy
Modernizacja bardzo starych wind nie daje gwarancji wieloletniej bezawaryjnej pracy dźwigów, dlatego w wielu przypadkach konieczna jest wymiana. Montaż nowej windy pozwala ograniczyć koszty związane z serwisem i częstą wymianą wyeksploatowanych części oraz wpływa na rachunki za prąd – nowoczesne widny to urządzenia energooszczędne. Wymiana windy przyczynia się także do poprawy estetyki obiektu i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.