10 miejsc, gdzie najczęściej stosuje się urządzenia dźwigowe
Trudno wyobrazić sobie obecnie jakikolwiek budynek użyteczności publicznej bez windy. Służyć ona może bowiem nie tylko do przewozu ludzi, lecz również do transportu towarów na najwyższe piętra budynku. Dźwigi stanowią również nieodzowne wyposażenie budynków, którego mieszkańcami są osoby niepełnosprawne. Sprawdź, jaką funkcję pełnią urządzenia dźwigowe w różnych rodzajach budynków.
Jakie windy przeznaczone są do obiektów mieszkalnych, handlowych i biurowych?
W budynkach mieszkalnych instaluje się windy osobowe, które można podzielić na windy:
- elektryczne z maszynownią górną, dolną lub bez niej,
- hydrauliczne z maszynownią w takiej samej konfiguracji lub bez niej.
Tego typu windy znajdziemy również hotelach i pensjonatach.
Różnica między dźwigiem elektrycznym a hydraulicznym polega głównie na innym rodzaju stosowanego w nich napędu. Podczas gdy dźwig elektryczny napędzany jest silnikiem elektrycznym, winda hydrauliczna napędzana jest silnikiem z pompą, umieszczonymi w agregacie wypełnionym olejem. Pracą agregatu hydraulicznego steruje przepływ oleju. Oferowane przez nas nowoczesne windy pozbawiane maszynowni są bezpieczniejsze w użytkowaniu, zajmują mniej miejsca, a także są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Do ich zalet należy również niezawodność pracy, wysoki komfort jazdy i szybkość montażu. Warto również zdać sobie sprawę, że windy elektryczne są szybsze od hydraulicznych.
Charakterystyka dźwigów szpitalnych
Kolejnym rodzajem urządzeń dźwigowych są duże windy szpitalne, przeznaczone do transportu chorych na łóżkach szpitalnych z aparaturą podłączoną do chorego. Oprócz szpitali znajdziemy je również w przychodniach i domach pomocy społecznej. Tam również instaluje się windy dla osób niepełnosprawnych. Oferowane przez nas dźwigi szpitalne posiadają udźwig aż 1600 kilogramów i maksymalną wysokość podnoszenia 25 metrów w przypadku wind o napędzie hydraulicznym i powyżej 25 metrów w przypadku wind elektrycznych. Ponadto wymiary drzwi i kabiny windy szpitalnej powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się personelu medycznego wraz z leżącym na łóżku pacjentem. Dlatego też wymiary ich kabin wynoszą 140 centymetrów szerokości, 240 centymetrów głębokości oraz 120 centymetrów szerokości drzwi. Dźwigi szpitalne pozwalają na przewóz osób mających problemy z poruszaniem się, a także są dostosowane do transportu oddziałowych łóżek szpitalnych oraz wózków inwalidzkich. Mogą pomieścić nawet trzydzieści trzy osoby. Ponadto dźwigi szpitalne wyposażone są w lustro ze szkła bezpiecznego.
Co więcej, dostępne w naszej ofercie windy szpitalne wyposażone zostały w opcję „jazdy szpitalnej”, wyłączającej możliwość korzystania windy w trakcie przewożenia pacjenta na przykład na operację oraz w możliwość blokady windy dla osób postronnych. W takiej sytuacji pierwszeństwo dostępu do dźwigu będą miały wyłącznie osoby upoważnione, posiadające specjalny kod dostępu, uruchamiany za pomocą czytnika kart magnetycznych, blokady numeryczna lub stacyjki kluczykowej. Oferowane przez nas dźwigi przeznaczone dla placówek medycznych zatrzymują się na poziomie podłogi, co ułatwia swobodny do nich wjazd łóżkiem szpitalnym lub wózkiem inwalidzkim.
Chcesz zaimponować kontrahentom? Zainwestuj w windy panoramiczne!
Posiadasz biuro usługowo handlowe w industrialnej, dużej przestrzeni? Zafunduj swoim klientom i kontrahentom jazdę windą panoramiczną, będącą przeszkloną, elegancką konstrukcją, podkreślająca renomę oraz luksusowy charakter lokalu, a także pozwalającą podziwiać atrakcyjną okolicę z lotu ptaka.
Udźwig wind panoramicznych waha się od 500 do 1000 kilogramów, a prędkość poruszania się może wynosić nawet 120 kilometrów na godzinę. Produkuje się je głównie ze szkła, wzmocnionego konstrukcją metalową oraz ozdabia polerowanym mosiądzem. Szkło przeznaczone na budowę wind panoramicznych jest nie tylko bardzo grube, lecz również ognioodporne, szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy, a także dźwiękoszczelne.
Standardowe i małe dźwigi towarowe
Dźwigi towarowe służą do transportowania towarów o dużych lub małych gabarytach. Duże windy transportowe najlepiej sprawdzają się w obiektach przemysłowych, małe w hotelach i restauracjach, gdzie mogą służyć do transportu pomiędzy piętrami niewielkich ładunków, takich jak czysta pościel czy posiłki. Windy towarowe mają obciążenie nawet do dziewięciu ton, co umożliwia na przykład przetransportowanie wózka widłowego razem z paletami. Z kolei elektryczne najlepiej sprawdzą się w budynkach o małej kubaturze, w których nie ma wystarczającej powierzchni na dużą windę i służą do transportowania małych ciężarów.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, w ramach których oferujemy projekt i montaż dźwigu, idealnie dostosowanego do Państwa potrzeb.